אודות שוק הפורקס בישראל – מסחר אונליין בשוק ההון

אילן שרעבי

Byאילן שרעבי

יול 7, 2022

שוק המסחר במט"ח הוא אחד מסוגי הסחר הכלכלי. שמו הלועזי: פורקס (Foreign Exchange). בפורקס, מוסדות רשמיים ובנקים מקיימים מסחר, דהיינו, מכירה וקנייה של מטבע חוץ. במהלך פורקס, גוף מסוים מעביר מטבע אחד, עמו הוא רוכש מטבע אחר, וכך למעשה משקיע כסף זר, או – מבצע מסחר במט"ח.

שוק הפורקס הוא היום אחד השווקים הגדולים, הרווחיים והמצליחים יותר, אם יודעים רק להשקיע כראוי בשוק זה. פורקס מציע אפשרויות רווח במהירות יחסית. ניתן להסתייע בחברות מט"ח שונות, כגון טרייד ספוט או יוטרייד (שמנהלה הוא אביב טלמור מט"ח).

איתור של אפיק השקעה טוב

למשל, אם משקיע מסוים מחליט להיכנס לשוק מטבע חוץ ורוכש בשקלים יואן (המטבע הסיני), עשוי להיווצר מצב, ריאלי לחלוטין, בו זמן קצר אח"כ, ובהתאמה להתפתחות המהירה בשוק הסיני, המשקיע יכול להכפיל ואף לשלש את סכום השקעתו,  כאשר המטבע המקומי יכול לשמור על שוויו מבלי לעלות.

דוגמא זו מראה עיקרון חשוב של סחר במט"ח, שהינו העיקרון בו ישנו מגוון גדול של אפיקי השקעה, והיכולת להרוויח הינה משמעותית, כיוון האפשר לקפוץ משוק אחד לאחר, או ממדינה למדינה, ועל ידי כך, לאתר אפיק השקעה טוב, אשר מניב תשואה יפה, אף בתקופות קשות יחסית בשוק המקומי.

מתאים גם לימים אפורים

ניתן לומר שמסחר במט"ח עשוי להתאים אף בעתות בהן מצב השוק המקומי אינו מזהיר, וגם מומלץ דווקא בימים אלו. פורקס יכול להוות אף אפשרות זמנית, לטובת שמירה על ערכו של הכסף, עד שוך הסערה המתחוללת בשוק המקומי. ניתן כך לראות שתחום פורקס הוא קורץ למדי, ובהחלט משתלם במספר גדול של אופציות, ולמשקיעים רבים. תחום הפורקס אינו נסתר מעיני הכלכלנים, וכיום גופים פיננסים רבים, חברות, ספקולנטים, וגם ממשלות – כל אלו פועלים בשוק המסחר במט"ח, תוך לקיחת חלק פעיל במסחר, אשר נפחו הולך וגדל לאחרונה.

בשנת 2007, הוערך מחזור הכספים של הפורקס בכ-3.2 טריליון דולר, ואילו היום, מבינים שהיה מדובר בתת-הערכה, וכי שוויו הנוכחי גדול הרבה יותר. ישנן בשוק חברות מט"ח, ביניהן מט"ח 24 או יוטרייד.

יש ללמוד את השוק טרם קופצים למים

סימנים אלו מספקים בכדי להבין שהמסחר במט"ח הוא תחום רווחי למדי, אותו כדאי לקחת בחשבון, בבואנו לבצע השקעה. פורקס מהווה בהחלט אופציה, בעיקר בימים בהם השוק נמצא ברגיעה. מדובר בימים טובים לבחון אפיקים חדשים, למשל מסחר במט"ח, שעשויים להפתיע לטובה את המשקיע הממוצע, שאינו בקיא בתחום ובאפשרויות ההשקעה ואכן התשואה שהוא מציעה.

ניתן להציע למשקיע הזהיר בפורקס, שיבדוק את השוק לפני שהוא משקיע, ויבחן היטב את ההשקעות הכדאיות אשר צפויות להציג עליות. מובן שלא אפשרי לדעת בוודאות, מה שמהווה את הסיכון בתחום הפורקס, אך כמו בכל תחום כלכלי, הרי מי שמשקיע את המאמץ ואת הזמן בלימוד החומר של המסחר במטח, שכרו יתקבל בצורה של השקעה המניבה רווחים, בעוד אחרים בשוק המקומי עוד בתהליכי התאוששות.

אילן שרעבי

אילן שרעבי

אילן שרעבי - העורך הראשי של אתר אינטרנט IlanSharabi.com

אין תגובות

רוצים לפרסם מאמר באתר זה? ניתן ליצור קשר בצאט וואטסאפ עכשיו ולדבר עם מנהל האתר!