לימודי IT – ניהול שרתי לינוקס – מה זה אומר? מה זה שרתים? וכמה מרוויח איש IT?

אילן שרעבי

Byאילן שרעבי

ספט 6, 2023

קורס IT לניהול שרתי לינוקס הוא קורס מעשי ומיועד לפיתוח קריירה בתחום ניהול תשתיות וניהול שרתי לינוקס עם התמחות במתודולוגיות קוד פתוח. כנס לכתבה כדי להבין אם זאת הקריירה בשבילך.

קורס IT

תוכן עניינים

 • מה עושה איש IT?
 • קורס IT – האם זה מתאים עבורי
 • מה לומדים בקורס IT
 • שכר ניהול שרתי לינוקס / שכר אנשי IT
 • קורס IT, למה דווקא במכללת Real Time

 

קורס IT  הוא קורס המכין אתכם לנהל ולתפעל שרתי לינוקס. במהלך הקורס תרכשו את כל הכלים אשר יאפשרו לכם להשתלב באינספור ארגונים, בארץ ובעולם, הזקוקים לאנשי IT לצורך תפעול השרתים.

לינוקס (Linux) היא מערכת הפעלה בקוד פתוח, אשר הפכה להיות המערכת הדומיננטית ביותר בתחום השרתים. ארגונים רבים וחוות שרתים מחזיקים את התשתיות שלהם על גבי מערכות לינוקס בשל היתרונות הרבים שלה

ישנו ביקוש גדול בשוק לאנשים המתפעלים את מערכות הלינוקס, וככל שהתלות שלנו ברשתות תקשורת ותשתיות אינטרנט הולכת וגדלה, כך גם עולה הביקוש לאנשי IT השולטים בלינוקס. ארגונים גדולים מחזיקים שרתים, או נעזרים בשירותי ענן שנמצאים על גבי האינטרנט. מאחורי כל ממשקי המשתמש, בסופו של דבר ישנן תשתיות הכוללות חוות שרתים גדולות ומערכות המנהלות את אותם השרתים, ומבטיחות את פעילותן התקינה. לימודי IT יכינו אתכם להשתלב בתחום זה

מה עושה איש IT?

אנשי IT אשר למדו לינוקס מכונים Linux administrator. אלו הם אנשי IT המתמחים בצד האחורי“, כלומר צד השרת. הם עוסקים בהתקנות, הגדרות ותחזוקה של מערכות לינוקס. עבודתם כוללת:

 • התקנה והגדרה של מערכות לינוקס, כולל מסדי נתונים וסקריפטים בצד השרת.
 •  ביצוע פעולות תחזוקה וניתוח של לוגים
 • אחראי על גיבויי מערכת.
 • תמיכה טכנית ללקוחות השרת.
 • שמירה על ביטחון המערכת.

מפעיל מערכת לינוקס הוא בעל תפקיד חשוב מאוד בצוותי ה IT בכל ארגון. זהו תפקיד שנוכל למצוא אותו בדרך כלל בכל ארגון בגודל בינוני וגדול, זאת מכיוון שארגונים קטנים נעזרים בשירותי ענן ואינם מתפעלים את השרתים בעצמם

מפעילי הלינוקס מבטיחים את תקינות התפעול השוטף, מניעת תקלות ופתירת בעיות בשרתים. לעתים אנשי הלינוקס מעורבים גם בתהליכי פיתוח.

קורס IT – האם זה מתאים עבורי

למרות שעבודתו של איש IT נשמעת כמו עבודה רוטינית, בפועל העבודה יכולה לזמן אתגרים רבים הדורשים את גיוס כל היכולות האישיות. עבודתו השגרתית של איש ה IT דורשת כישורים טכניים, ויכולות להעניק פתרונות ללקוחות השרת. המשמעות של זה היא לא רק צורך בידע טכני, אלא יכולות תקשורת מול הלקוחות.

איש IT צריך לגלות גמישות רבה, זאת לאור האתגרים והפרויקטים שהוא צפוי להיתקל בהם. מצד אחד עליו להקפיד על פעולות שגרתיות, אך מצד שני לתת פתרונות מיוחדים לצרכים משתנים אשר עשויים להתעורר בפתאומיות.

למי מתאים הקורס

 • מתחילים ללא רקע וניסיון מתחילים הרוצים ללמוד תחום חדש ולהתפתח בו מבחינה מקצועית
 • בעלי ניסיון אנשים המביאים רקע מתחום המחשוב, ורוצים להתפתח לתחום ה IT ולהתמקצע.
 • אקדמיים אקדמיים ללא ניסיון בתחום הרוצים לעשות הסבה מקצועית לתחום ההייטק

מה לומדים בקורס IT

מכללת Real Time מציעה מספר מסלולי לימוד. מסלול מקיף המתאים למי שאין לו רקע בתחום, או מעט רקע, וכולל את כל תחומי הלימוד הרלוונטיים. וזאת לצד קורס רגיל או קורס בהתאמה אישית עבור אנשים בעלי רקע בתחום אשר זקוקים רק להשלמות

הלימודים כוללים את קורס Linux Administration המעניק לכם את כל הכלים המעשיים לצורך ניהול מערכת ההפעלה לינוקס. במהלך  קורס IT תלמדו על מבנה מערכת הקבצים, ניהול התקנים, הגדרת משתמשים וקבוצות, הגדרות רשת, פקודות, הרשאות, שימוש בסקריפטים ועוד.

ובנוסף הקורס מכין אתכם לבחינות ההסמכה LPIC-1 exam 101 ו LPIC-1 exam 102. אלו הן בחינות מטעםLinux Professional Institute, אלו תעודות מוכרות בארץ ובעולם

המסלול המקיף מורכב מ 2 חלקים:

Devops

 • קורס GIT (Version Control) – לימוד מערכת GIT לניהול גרסאות. מערכת בעזרתה תוכלו לייעל את זרימת העבודה ולייעל את התהליכים
 • קורס Jenkins – קורס זה ילמד אתכם על Jenkins, שרת האוטומציה המשמש לאוטומציה של כלל התהליכים בבניה, בדיקה או ייצוא של תוכנות מחשב.
 • קורס Docker Containers – קורס זה ילמד אתכם על עבודה עם ׳קונטיינרים׳, וכיצד באמצעותם ניתן לייעל ולהאיץ את תהליכי הפיתוח.

Server Management

 1. קורס לינוקס | Linux Admin – קורס זה מספק לכם את כל הכלים לתפעול מערכת ההפעלה לינוקס
 2. קורס LPIC-1 – קורס זה מכין אתכם לבחינת ההסמכה LPIC-1, ומכשיר אתכם לבצע משימות תחזוקה, התקנה והגדרת מחשב ורשת בסיסית.
 3. קורס LPIC-2  – קורס זה מכין אתכם לבחינת ההסמכה LPIC-2, ומעניק לכם את כל הכלים לניהול רשתות מעורבות בגודל קטן עד בינוני
 4. קורס AWS – קורס זה יחשוף בפניכם את מערכת שירותי הענן של אמזון, וכיצד לעבוד עם הכלים שהיא מציעה לכם.
 5. קורס Networking – בקורס זה נלמד על רשתות המחשבים וכיצד המחשבים מתקשרים ביניהם באמצעות פרוטוקלים, חומרה ותכנה
 6. קורס Python – במהלך הקורס תלמדו כיצד לפתח תוכנה באמצעות פייתון, אחת משפות התכנות הפונקציונלי החזקות ביותר, המתאימה למגוון יישומים.
 7. קורס SQL – בקורס נלמד על עבודה עם בסיסי נתונים, תקשורת, הרצת שאילתות ושליפת מידע וביצוע פעולות שונות.
 8. קורס Bash Scripting – קורס לצורך כתיבת סקריפטים עבור אוטומציה במערכות לינוקס.

תנאי קבלה

 1. ידע בסיסי בהפעלת מחשב ורצון להשתלב בעולם ההייטק
 2. טכנאים/הנדסאים המעוניינים להתמקצע בתחום ה IT.
 3. בוגרי מכללות ואוניברסיטאות המעוניינים בהסבה מקצועית.
 4. ידע וניסיון במערכות הפעלה LINUX או WINDOWS נחשב ליתרון, אך אינו מהווה תנאי סף.
 5. אנגלית ברמה בינונית ומעלה.
 6. רקע או ניסיון בשפות תכנות הוא יתרון

כל המועמדים נדרשים לעבור ראיון אישי ובחינת קבלה

מתכונת הקורס

מכללת Real Time מציעה לכם קורס IT וניהול לינוקס מקיף של 430 שעות אקדמיות. ניתן לסיים את הקורס בין תוך 9 עד 12חודשים, 2-3 פעמים בשבוע ולהצטרף לשוק העבודה.

מחלקת משאבי האנוש מלווה את הבוגרים בבניית קו"ח, דף LinkedIn

ופניה לראיונות עבודה בחברות ההייטק.

משנים שעברו ידוע כי מעל 90% מהבוגרים שעברו התמחות מוצאים עבודה בשנה הראשונה!

הלימודים מתקיימים במתכונת היברידית (פרונטלית בתל אביב וגם מקוונת בחירה שלכם), כאשר כל השיעורים מוקלטים וניתן לחזור ולצפות בהם לצורך חזרה ורענון

כמו כן, הנרשמים יכולים ליהנות משיעורים פרטיים במתכונת אחד על אחד, ללא צורך בתוספת תשלום!

שכר ניהול שרתי לינוקס / שכר אנשי IT

שכר חודשי של מנהלי שרתי לינוקס מושפע לא רק מהוותק והניסיון, אלא גם מהיקף המערכות. שכר התחלתי לחסרי ניסיון, ובעלי ניסיון מועט של עד שנתיים נע בטווח של 9,000-16,000 שקלים.

השכר עבור עובדים ותיקים ומנוסים יותר, של 3 עד חמש שנים, נע בטווח של 12,000-20,000 שקל לחודש. ואילו אנשי IT בעלי ניסיון של מעל חמש שנים, כמו גם כאלו אשר השתלבו בתפקידים ניהוליים, מגיע לסכומים יפים של 18,000-30,000 שקלים בחודש.

למה כדאי ללמוד לינוקס

לינוקס היא מערכת ההפעלה השכיחה ביותר בעולם האינטרנט, וככל שהתלות שלנו במחשוב ורשתות תקשורת עולה כך עולה הצורך באנשים טכניים לצורך תפעול אותן המערכות. מי שבחר ללמוד LINUX יכול להבטיח לעצמו מגוון אפשרויות עבודה בארגונים בינוניים וגדולים, בארץ ובחול.

הרבה מאוד מתשתיות האינטרנט פועלות למעשה על לינוקס, ואיננו מדברים אך ורק על שרתים אלא גם על נתבים וציוד טכני אחר

ולא רק שישנו ביקוש גדול למנהלי מערכות לינוקס, זוהי יכולה להיות גם נקודת התחלה לצמיחה בתחומים אחרים. למשל בסיס חזק של מערכות LINUX יכול לסייע לכם אם תרצו ללמוד את תחומי הסייבר

קורס IT, למה דווקא במכללת Real Time

מכללת Real Time מציעה לכם תכנית לימודית עדכנית המקנה לכם את כל הידע והכלים הדרושים להשתלבות בשוק. תכני הלימוד רלוונטיים, והם מוגשים לכם עם הרבה מאוד תרגול. אנו מעמידים לרשותכם משאבים הכוללים תרגול אישי ללא תוספת תשלום, כמו גם שיעורים מוקלטים.

צוות ההוראה שלנו מגיע מתחום ההייטק, ויכול לתת לכם טיפים מועילים והכנה אמיתית להשתלבות בשוק העבודה. וזאת לצד התמיכה הרבה של מחלקת ההשמה, שתעזור לכם בכתיבת קורות החיים, הכנה לראיונות עבודה ותלווה אתכם עד להשתלבות בשוק העבודה

קרדיט לתמונה Freepik

אילן שרעבי

אילן שרעבי

אילן שרעבי - העורך הראשי של אתר אינטרנט IlanSharabi.com

אין תגובות

רוצים לפרסם מאמר באתר זה? ניתן ליצור קשר בצאט וואטסאפ עכשיו ולדבר עם מנהל האתר!