ביג דאטה – המפתח להבנה מתקדמת של נתונים וכוח מתמשך בעסקים ומחקרים

אילן שרעבי

Byאילן שרעבי

אוג 24, 2023

ביג דאטה, ביחד עם ניתוח מתקדם ומעמיק של נתוני חברות, מספק לעסקים כוח מתמשך, שמדייק מסקנות ומייעל את פעולת הארגון. אכן, מחקרים בתחום גילו שחברות העושות שימוש בביג דאטה מגיעות לרמות גבוהות ביותר של צמיחה.

בחינת נתוני העסק במדויק במגוון רבדים

מערכות BI הפכו בעשור האחרון לאמצעי מבוקש לניתוח נתונים וקבלת החלטות בעסקים, תוך בחינת החברה ממבט מקרו לכיוון המיקרו. יתרה מכך, בעזרת הוספת פעולות של ביג דאטה לפעולות BI ניתן להוסיף עוד רבדים לניתוח נתוני העסק, עם בחינת נתונים מכל כיוון מבוקש, לרבות לימוד וניתוח של נתונים ממיקרו למקרו שמבוסס על נתוני אמת, שאינם מוגבלים בהנחות יסוד.

כמו כן, לביג דאטה יש יכולת לחזות מצבים ומהלכים עתידיים, ולא רק להישען על מסקנות בדיעבד מנתוני עבר. כך למשל, בחיזוי עתידי יכול בביג דאטה להתבסס על סימולציות המגלות מאפייני הליכים, גורמים המשפיעים על סיבה ותוצאה, ועוד. אי לכך, בעזרת ביג דאטה ניתן לחזות את מצב שוק המניות, מידת הסיכוי לזכות במכרז, חיזוי של מבצעים שיגדילו את היקף המכירות, וכדומה.

ניתוח נתונים עם ביג דאטה גם מסייע בחשיפה לנתונים חדשים, עם יכולת לזהות הליכים, קשרים, דפוסים וגורמים שהארגון לא היה מודע אליהם. המידע החדש מתגלה מתוך מערך נתוני הארגון, למשל גילוי של קשרים בין הליכים שלכאורה אין ביניהם קשר, כמו קשר בין מזג אוויר לנתוני מכירות.

לצד חשיפת נתונים חדשים, לביג דאטה יש גם יכולת לזהות מתוך עולם הדאטה דפוסים ספציפיים, למשל זיהוי דפוסים של פלחי שוק ביחד עם פלחים אחרים, זיהוי של הליכים חריגים וכדומה.  זאת לצד יכולת לקבל מענה לשאלות ספציפיות עם הבנה אילו פעולות יש לבצע, כיצד להגיע ליעדים מבוקשים, ואופן השפעת פעולות אלו על העתיד.

שימוש בביג דאטה למגוון צרכים עסקיים

ביג דאטה הפך לכלי יעיל בעולם העסקי, בראש ובראשונה לצורכי שיווק ומכירות, עם יכולת לדייק קמפיינים שיווקיים והליכי מכירות המותאמים למאפייני וצרכי קהל הלקוחות. מעבר לכך,  השימוש בביג דאטה יכול לסייע לעוד היבטים עסקים נוספים. הוא יכול להתמודד עם איומים תחרותיים, להתמודד עם מצבים של חוסר וודאות עסקית, קבלת החלטות וביצוע שינויים מהירים בשוק דינמי.

יחד עם זאת, בכדי לממש את מלוא הפוטנציאל הגלום בביג דאטה עם יכולת ניתוח מעמיקה וממוקדת, יש צורך בסיוע של אנשי מקצוע מתאימים ושילוב של טכנולוגיות, כלים ונתונים רלוונטיים.

קרדיט לתמונה: Freepik

אילן שרעבי

אילן שרעבי

אילן שרעבי - העורך הראשי של אתר אינטרנט IlanSharabi.com

אין תגובות

רוצים לפרסם מאמר באתר זה? ניתן ליצור קשר בצאט וואטסאפ עכשיו ולדבר עם מנהל האתר!