גמילה מקנאביס: לזהות את חלון ההזדמנויות

אילן שרעבי

Byאילן שרעבי

יונ 2, 2023

גמילה מקנאביס: לזהות את חלון ההזדמנויות

ישנה תפיסה רווחת לפיה קנאביס הוא "סם קל", שהוא בטוח לשימוש, שלא ניתן להתמכר אליו ולכן גם אין צורך להיגמל ממנו. אך המציאות מלמדת שלא כך הדבר ושקנאביס הוא לא רק סם ממכר אלא שהגמילה ממנו היא בחירה מורכבת שאפשרית בתוך חלון הזדמנויות שלא נשאר פתוח זמן רב ונדרשת רגישות והבנה שלו כדי לתפוס אותו בזמן.

אם אתה מזהה בתוך עצמך גרעין של אפשרות לשינוי בקש עוד היום עזרה והתחל בדרך הארוכה של הגמילה מקנאביס.

על סביבתו של האדם המכור והשפעתה על תהליך הגמילה מקנאביס

בשונה מסוגי סם אחרים, קשה יותר להכיר בהתמכרות לקנאביס בשל העובדה המתוארת מעלה – לקנאביס של מוניטין של סם ידידותי שניתן להפסיק את השימוש בו מתי שרוצים, שהוא אינו ממכר ואינו עושה נזקים ואף טוב לבריאות. לתפיסה זו תורם השיח על לגליזציה של קנאביס והשימוש הגובר בו לצרכים רפואיים.

בשל כל אלה, סביבתו הקרובה של האדם המכור – חבריו, משפחתו, הקולגות שלו ועוד, לא ישימו לב למדרון החלקלק עמו מתמודד האדם המכור. נורת האזהרה תידלק בדרך כלל כאשר האדם כבר מתמודד עם התמכרות פעילה. מצב זה תורם לבדידותם של האנשים המכורים ומקשה עליהם לקבל את העזרה לה הם זקוקים.

בשלב זה, במקרים בהם הסביבה הקרובה מזהה בעיה, יהיה מאד קשה להביא את האדם המכור לקבל עזרה וישנו סיכוי גבוה שמי שינסה לעזור ייתקל בתגובות חשדניות, בהתנגדות ואף בהתנתקות. האדם המכור פיתח תלות פסיכולוגית בסם וכל דבר שעומד בדרכו ו"מאיים" עליו ייתקל בהתנגדות שפניה שונים ומגוונים.

בשלב זה נדרשת לא רק הכרה במצב אלא התערבות של ממש, הכוללת זיהוי של אותו חלון הזדמנויות לשינוי. כדי לתפוס את החלון בזמן ולהצליח לנוע לעבר תהליך גמילה מקנאביס יש להיעזזר באנשי מקצוע מנוסים שידעו להעניק לאדם שמתמודד עם התמכרות את כל הכלים להם הוא זקוק כדי להיות במקום אחר ובריא יותר.

גמילה מקנאביס: להאמין בתהליך וביכולת לעשות שינוי

לסיכום: גמילה מקנאביס היא תהליך מורכב עם עליות וירידות, אך זהו תהליך אפשרי. גם חלון הזדמנויות שפג תוקפו יכול להיפתח שוב וכאשר זה קורה יש לתפוס אותו ולקבל את העזרה המתאימה. במרכז גמילה כמו מרכז גולד ניתן לקבל תמיכה פסיכולוגית ורפואית המותאמת לצרכים של כל מטופל ומטופל יחד עם תמיכה חברתית שהיא הבסיס לתהליך השינוי שעובר אדם שמתמודד עם התמכרות והשפעותיה על הגוף ועל הנפש.

אילן שרעבי

אילן שרעבי

אילן שרעבי - העורך הראשי של אתר אינטרנט IlanSharabi.com

אין תגובות

רוצים לפרסם מאמר באתר זה? ניתן ליצור קשר בצאט וואטסאפ עכשיו ולדבר עם מנהל האתר!