ד"ר גלעד רבינא – מומחה למחלות רשתית: מעל 10% מהאוכלוסייה יסבלו ממחלות רשתית

אילן שרעבי

Byאילן שרעבי

יונ 2, 2023

מראה של הבזקי אור, נקודות שחורות או זבובים שזזים מול העין בהתאם להזזת המבט, הצרה של שדה הראייה כמו מתוך טבעת, תחושה שהעיניים כבדות, או טשטוש בראייה – אלו הפרעות שיכולות להעיד על היפרדות זגוגית העין האחורית.

אם נדמה לכם שאתם רואים זבובים שחורים או הבזקי אור מול העין, אולי אתם סובלים ממחלת העיניים שנקראת היפרדות זגוגית העין האחורית. אל תיבהלו! זה לא מסוכן וכל עוד אין סיבוכים, הסימנים יכולים לחלוף לאחר מספר שבועות.

מחלות רשתית וטיפול בהיפרדות זגוגית העין האחורית

היפרדות זגוגית העין האחורית (PVD) היא תופעה שכיחה שמתרחשת בעיקר אחרי גיל 65 כיוון שבתהליך ההזדקנות, מרקם וסמיכות הג'ל משתנים.

הזגוגית היא ג'ל שקוף שממלא את החלל מאחורי עדשת העין והיא מחוברת לרשתית. היפרדות זגוגית העין האחורית היא מצב שבו הג'ל מתכווץ ונוצרים בו כיסי נוזלים. בהמשך, עלול הג'ל להתקלף מהדפנות הפנימיות של גלגל העין וכך מתרחשת הפגיעה ברשתית. היפרדות זגוגית העין האחורית מתרחשת ברגע אחד ולרוב רק עין אחת תיפגע. הפגיעה והסימנים ישתנו מאדם לאדם.

מהרשת: הכל במקום אחד: טיפול יעיל ומהיר במחלות רישתית – ד"ר גלעד רבינא (מדיקו)

הסימנים להיפרדות הזגוגית האחורית של העין

מראה של הבזקי אור, נקודות שחורות או זבובים שזזים מול העין בהתאם להזזת המבט, הצרה של שדה הראייה כמו מתוך טבעת, תחושה שהעיניים כבדות, או טשטוש בראייה – אלו הפרעות שיכולות להעיד על היפרדות זגוגית העין האחורית.

מראות אלו נגרמים משינוי במרקם ג'ל הזגוגית והמצטברות של חלקיקי פיגמנטציה ותאים. הבזקי האור נוצרים מגירוי של הרשתית והמתיחה שנוצרת מהיפרדות הזגוגית האחורית, גורמת לעין לתרגם את המתיחה להבזקי אור.

לרוב, תחלוף התופעה מבלי שנגרם לראייה או לרקמת העין נזק. במידה שתהליך היפרדות הזגוגית האחורית בעין יגרום לקרעים ברשתית או לקרעים בכלי דם של הרשתית, ממליצים במרפאתו של ד"ר גלעד רבינא, בטיפול בלייזר להגבלת שולי הקרע ולמניעת התרחבותו.

ד"ר גלעד רבינא - מתוך אתר medreviews.co.il
ד"ר גלעד רבינא – מתוך אתר medreviews.co.il

היפרדות הזגוגית האחורית של העין

לרוב, תוך שבועות מספר יחלפו התחושות והסימנים שמופיעים עם היפרדות הזגוגית האחורית בעין. טיפול או אבחון לא נכונים עלולים להביא להיפרדות רשתית וזו מסכנת את הראייה ודורשת ניתוח. אם נמצאו סיבוכים, יש לטפל בהם בהקדם.

לסיכום

אם אתם סובלים מתופעות או מסימונים האופייניים להיפרדות הזגוגית, אני ממליץ לפנות בהקדם לרופא עיניים מומחה, טוען ד"ר גלעד רבינא – מומחה למחלות רשתית. ד"ר גלעד רבינא הוא רופא בכיר ומנתח רשתית וקטרקט ביחידה הרשתית במערך העיניים במרכז הרפואי איכילוב בת"א, והוא חוקר ומרצה בכיר באוניברסיטת ת"א.

אילן שרעבי

אילן שרעבי

אילן שרעבי - העורך הראשי של אתר אינטרנט IlanSharabi.com

אין תגובות

רוצים לפרסם מאמר באתר זה? ניתן ליצור קשר בצאט וואטסאפ עכשיו ולדבר עם מנהל האתר!