עין יבשה – מה עושים עם יובש בעיניים?

אילן שרעבי

Byאילן שרעבי

נוב 11, 2022

העיניים הן אבר כל כך חיוני לנו בתפקוד, שברוב המקרים כלל לא נשים לב כאשר הן מתפקדות כראוי ולא נייחס לכך חשיבות, עד לשלב בו התפקוד שלנו מתחיל להיפגע באופן משמעותי. כשהתפקוד נפגע, רק בשלב זה רבים מאיתנו מתחילים להבין כי תפקוד העיניים אינו עניין של מה בכך והוא מצריך את התחזוקה השוטפת שלנו.

כשאת בוכה את לא יפה

להוציא אלו המשתמשים בעדשות מגע, באופן קבוע, מעטים מייחסים חשיבות לעניין רטיבות העין. למרות זאת, ליכולת של העין ללחלח את עצמה כמו גם ליכולת לדמוע, יש חשיבות רבה בתפקוד התקין של שתי העיניים. אבל הדמעות לא רק מרטיבות את העיניים. לא פחות מזה הן גם אחראיות על השמירה על המצב התקין שלהן, על מניעת זיהומים שונים וכן על מניעת כניסתם של גורמים לא רצויים לעיניים. הדמעות מנקות את שטח הפנים של העין ממיקרואורגניזמים שונים ומבטיחות כי לא ייווצר נזק לשטח הקרנית שעל העין.

דבר נוסף שחשוב לדעת על עין יבשה ועל הדמעות הוא כי הן עשויות שלוש שכבות. השכבה הפנימית כוללת חלבונים, השכבה האמצעים מיוצרת על ידי בלוטת הדמעות והשכבה החיצונית היא שכבה שומנית המיוצרת בבלוטות החלב.

הסיבה העיקרית להיווצרות עין יבשה היא תפקוד לקוי של השכבה השומנית של הדמעות, מה שמביא את העין לייצר דמעות המתאדות במהירות רבה. שלא כמו בעין המתפקדת כראוי, העין היבשה מתייבשת בתוך זמן קצר וגורמת לתחושות לא נעימות.

הסימפטומים

הסימפטומים של עין יבשה כוללים תחושת גירוד בעין, תחושה כמו יש בעין "גרגרי חול", צריבה בעין, כבדות ועייפות.. כל אלו הינם סימפטומים הנגרמים כתוצאה מהיעדר תפקוד נכון של הדמעות השומניות.

איך מטפלים?

כדי לטפל בתופעה של עין יבשה צריך הרבה יותר מטיפות עיניים רגילות. מי שסובל מהבעיה באופן קבוע יודע כי שימוש שוטף בטיפות עיניים אין בהכרח מבטיח את היעלמות התופעה. בשלב הראשון חשוב לפנות אל רופא עיניים על מנת לקבל אבחון מדויק ולדעת כיצד להתנהל בהתאם למצב. רק כאשר תוכלו להיות בטוחים בבעיה שלכם, תוכלו גם להגיע לפתרון הדרוש על מנת לקבל את הטיפול המתאים.

במקרים הקיצוניים ביותר הרופא ימליץ לעבור ניתוח שיחזיר את תפקוד בלוטת הדמעות למצבה התקין. עם זאת, ניתן למנוע את הבעיה באמצעות אבחון מוקדם וקבלת סיוע מאנשי מקצוע מומחים שיכולים לתת מרשמים מתאימים לתרופות המדויקות למצב ממנו אתם סובלים.

למידע נוסף https://dryeye.co.il

אילן שרעבי

אילן שרעבי

אילן שרעבי - העורך הראשי של אתר אינטרנט IlanSharabi.com

אין תגובות

רוצים לפרסם מאמר באתר זה? ניתן ליצור קשר בצאט וואטסאפ עכשיו ולדבר עם מנהל האתר!