כל מה שכדאי וצריך לדעת על גמילה מסמים: סיפורו של רוני

אילן שרעבי

Byאילן שרעבי

אוג 25, 2022

רוני סבל מחמש שנים איומות של כאבי גב שהובילו אותו להתמכרות לסמים. זה התחיל בקנאביס. לסביבתו הקרובה, חבריו ועמיתיו לעבודה, לקח זמן להבין שמשהו לא בסדר. בשונה מסמים אחרים, קנאביס הוא סם "לגיטימי", שרוני וחבריו מעשנים יחד, בחבורה. הדימוי שלהם לגביו הוא שזה לא מזיק, שזה אפילו טוב, מרגיע, בלי פוטנציאל התמכרות.

כך, ה"סמים קלים" שמוגדרים כקלים עזרו לרוני להתמודד עם כאבי הגב, זאת לצד שימוש במשככי כאבים שקיבל מרופאו. בהמשך, כשכאבי הגב התגברו, רוני פיתח התמכרות גם למשככי הכאבים. הסימנים לכך שלרוני יש בעיה הופיעו לאט. רוני תמיד היה בחור קצת מעופף, אך כשהאיחורים לעבודה התרבו, הקושי לקום בבוקר, נסיונות להסוות את ההתמכרות במקום העבודה וחוסר יכולת לעבור את היום בלי לעשן או לבלוע כדורים בתדירות גבוהה, הדליקו לכמה מחבריו נורת אזהרה אדומה.

בתחילה רוני סירב לשמוע על גמילה, שלא לומר להכיר בכך שיש לו בעיה. בכל פעם שהנושא עלה הוא התגונן, התרחק, לעתים צעק ועשה דרמות, טרק דלתות, לא ענה לטלפונים. "הבעיה שלי היא לא סמים. הבעיה שלי היא כאבי הגב שהורגים אותי".

אך היה איזה רגע, שקשה להניח עליו את האצבע, שמשהו בנפשו נפתח, כי עם כל הניסיון להכחיש, גם רוני הרגיש שהמחירים שגובה ההתמכרות שלו לסמים מקרבת את חייו לנקודת אל-חזור באופן אכזרי. זה היה מעין חלון הזדמנויות שרוני תפס בשתי הידיים. הביטוי של זה היה שהחליט להיכנס לתהליך של גמילה מסמים.

גמילה מסמים: האם אדם יכול לפתח התמכרות לסמים באמצע החיים?

התמכרות למשככי כאבים מתפתחת בדרך כלל כאשר משככי הכאבים שצורכים פועלים על מערכת העצבים, בדומה לסמים בלתי חוקיים אחרים. אלו חומרים בעלי פוטנציאל גרימת התמכרות גבוה.

הם פועלים נהדר וביעילות בהתחלה אך עם הזמן הגוף מסתגל עליהם וכדי לקבל את אותה השפעה שהתקבלה בעבר יש לצרוך מינון גבוה יותר. כך, גם אנשים נורמטיביים, שסובלים מכאב כרוני, יכולים, באמצע החיים למצוא עצמם במעגל האכזרי של ההתמכרות לסמים.

במרכז הגמילה עובר האדם שני שלבים עיקריים: שלב הגמילה הפיזית שאורך בדרך כלל בין חמישה ימים לחודש ושלב הגמילה הפסיכולוגי. השלב השני, הפסיכולוגי, הוא שלב מורכב וארוך. הוא מתמקד בהיכרות עם דפוסי המחשבה שמזינים את ההתמכרות ולמידה כיצד לשנותם.

הטיפול מורכב מטיפולים פרטניים, טיפול בקבוצת תמיכה וטיפולים משלימים נוספים. השילוב ביניהם נמצא אפקטיבי לטיפול להתמכרות בסמים.

אילן שרעבי

אילן שרעבי

אילן שרעבי - העורך הראשי של אתר אינטרנט IlanSharabi.com

אין תגובות

רוצים לפרסם מאמר באתר זה? ניתן ליצור קשר בצאט וואטסאפ עכשיו ולדבר עם מנהל האתר!