לחיות עם קרטוקונוס – איך להתמודד עם השלבים המתקדמים של המחלה

אילן שרעבי

Byאילן שרעבי

אוג 23, 2022

קרטוקונוס היא מחלת עיניים תורשתית שמופיעה בדרך כלל בגיל הנעורים. היא גורמת להידקקות הקרנית ועיוות צורתה לצורת קונוס. השינוי בצורת הקרנית משבש את חדירת קרני האור ובכך משתבשת הראייה. בתחילת הדרך, לא ניתן להבחין בשינויים בראייה אך בהמשך, עם התפתחות המחלה יירשמו בדרך כלל שינויים מהירים במספר במשקפיים, תופעות כמו צילינדר יחמירו, הראייה תיטשטש, תיעשה קצרה יותר, יהיה קשה להבחין בגווני צבע ויופיע קושי בראיית לילה.

ישנם דברים שעשויים להחמיר את המחלה ועל כן גילוי מוקדם של המחלה הוא משמעותי. מכיוון שהמחלה נחשבת תורשתית, במידה ומתגלה כי אדם לוקה בה, יומלץ לבני משפחתו לבצע בדיקה. במקרים רבים אחרי גילוי של בן משפחה אחד שלקה במחלה יתגלו מקרים נוספים.

חשיבות הגילוי המוקדם של קרטוקונוס

גילוי מוקדם יכול להאט ואף לבלום את המחלה אך לא ניתן לחלוטין למנוע אותה או לרפא אותה. כדי להאט אותה יש להימנע משפשוף העיניים. כדי לעשות זאת ירשום בדרך כלל רופא העיניים טיפות עיניים שמונעות גרד. בשלבים הראשונים ניתן להיעזר במשקפי ראייה או בעדשות רכות. בהמשך, עם החמרת המחלה, ימליץ הרופא במקרים מסוימים לעבור לעדשות מגע עבות. יש לציין כי השימוש בהן מלווה פעמים רבות בגירוי ובאלרגיה.

בשלבים מתקדמים יותר של הקרטוקונוס, כאשר משקפי ראייה אינן אפקטיביות יותר והקרנית הופכת לדקה במיוחד קשה להתאים עדשות מגע. הן נוטות ליפול ולגרום לתחושת אי נוחה רבה. במקרים מסוימים יופיע מראה עכור במרכז הקרנית, דבר שיגרום לקושי נוסף בראייה. במצב שכזה ימליץ הרופא על ניתוח השלת קרנית.

הבעיה בהשתלת קרנית היא השגתה. קרנית היא איבר שנתרם על ידי אדם שמת. בשנים האחרונות פותחו מספר שיטות שיכולות לשפר את הראייה במצבים של קרטוקונוס ולמנוע הגעה למצב בו אין ברירה אלא להשיג קרנית להשתלה.

טכנולוגיות חדישות להאטת הקרטוקונוס

פתרון אחד הוא השתלת טבעת תוך קרניתית באמצעות מכשיר מיוחד. בניתוח יוצרים המנתחים מעין תעלה בקרנית שלתוכה משחילים טבעת שמטרתה ליישר את הקרנית ולייצבה. התוצאות מראות כי הניתוח משיג שיפור ניכר בראייה וכי הוא מחזיר את המצב אחורה כך שניתן שוב להתאים לחולה משקפי ראייה או עדשות מגע.

הטכנולוגיה החדישה הזאת מאפשרת ביצוע הליך מהיר ומדויק. קיבוע הטבעת מחושב ומתבצע על ידי מחשבת, ללא תזוזות מסוכנות. ההחלמה מניתוח כזה מהירה ביותר והמטופל יכול לשוב לביתו מיד לאחר ביצוע הפרוצדורה.

שיטה נוספת שמטרתה לייצב וליישר את הקרנית ולעקב את הקרטוקונוס היא "קרוס לינקינג". בשיטה זו מקרין הרופא לקרנית אור אולטרה-סגול ובמקביל מטפטף לעין טיפות ויטמין B2. השילוב בין קרני האור האלוטרה-סגול והויטמין גורם לתגובה כימית שמשפרת את מצב הקרנית ומאטה את התפתחות המחלה.

למידע נוסף  גלשו לאתר אינטרנט רופאעיניים.co.il

אילן שרעבי

אילן שרעבי

אילן שרעבי - העורך הראשי של אתר אינטרנט IlanSharabi.com

אין תגובות

רוצים לפרסם מאמר באתר זה? ניתן ליצור קשר בצאט וואטסאפ עכשיו ולדבר עם מנהל האתר!